Укр   De  En

Ідея / візуалізація: Оля Михайлюк

Текст / голос: Сергій Жадан

Музика: Олексій Ворсоба / Томаш Сікора

 

З чого все почалося? В березні’2012 Сергій Жадан приїхав на запрошення агенції АртПоле до Одеси. Його нова книга «Вогнепальні й ножові» незабаром мала вийти друком. Вся правда має лишатись поза віршами, вона не вкладається в літери, розламує рядки й вихолоджує розділові знаки Оля Михайлюк почала працювати над проектом, до якого, крім Сергія Жадана, вирішила запросити акордеоніста Олексія Ворсобу з тріо Port Mone.

Знайомство відбулося через півроку в Харкові. Тут Оля вперше поділилася ідеєю проекту, що мав поєднати прочитані автором уривки текстів з різних збірок, експериментальний шумовий звукоряд і візуалізацію. Перша версія проекту, який тоді ще мав назву «Нові розділові», була показана в грудні'2012 в Івано-Франківську та Києві.

 

СЕРГІЙ ЖАДАН

Ми спробуємо показати простір між літерами та рядками, спробуємо відчути протяг, який з'являється між розділовими знаками, примушуючи текст повертатися до світла й виходити з темряви. Для нас це велика інтрига — почути дихання тиші, говорячи про любов і забуття, смерть і натхнення, героїв і привидів...

 

Після першого показу була зроблена тривала пауза. Аж поки не виникла ідея створити спеціальну версію проекту «роздlловl» до простору садиби Мсциховського — старовинної вілли неподалік Алчевська. Більшість віршів нової версії — з щойно закінченої на той момент «Месопотамії». У проект увійшов Влад Креймер, електронний музикант з Донецька, та віденська танцівниця Андреа Марія Хандлер. За задумом Олі Михайлюк, «роздlловl» тепер складалися з двох частин: перша наповнена Його словами, друга — Її рухами. В травні’2014, коли ситуація на Сході Україні щодня ставала гострішою, у садибі Мсциховського біля Алчевська відбувся показ оновленого проекту. Не дивлячись ні на що. Всупереч усьому.

 

У вересні 2014 року вчергове оновлена версія проекту «роздlловl» була показана в Харкові, Одесі та Києві. В ній взяв участь одеський художник Микола Карабінович, у візуалізації також були використані фрагменти відео Олександра Пролетарського.

 

Наступного разу «роздІловІ» зібралися майже через рік, на початку осені 2015 року. Проект був показаний на найбільших літературних фестивалях у Харкові, Чернівцях та Львові. Візуальну частину Оля тепер створює наживо під час показів. Її маніпуляції з пером та різними предметами і речовинами за скляним столом транслюються на великий екран в реальному часі. Цей стик письма, графіки, тактильних відчуттів і новітніх технологій став ще однією дисципліною в дослідженні команди проекту.

З того ж часу «роздІловІ» існують ще й у віртуальному просторі, що додає глядачам терпіння в довгих паузах поміж виступами. rozdilovi.org — лабораторія, яка діє постійно: на сайті з’являються текстові, музичні та візуальні оновлення.

Навесні 2016 року відбувся тур містами, розташованими на межі із зоною АТО. «роздlловl» відвідали Бердянськ, Маріуполь, Краматорськ, Слов’янськ, Бахмут і Сєвєродонецьк, а завершилася подорож виступом у київському планетарії. Протягом туру «роздIловI» продовжували видозмінюватися, і в Києві були презентовані три нові композиції, створені під час поїздки до Азовського моря.

ОЛЕКСІЙ ВОРСОБА

Мета наша дуже непроста — розповісти історію… про те, як з дня на день в ледве вловимих відлуннях повсякденного світу бачити й відчувати присутність свого єдиного, єдиної. «роздIловI» присвячені, на мій погляд, саме відсутності меж і кордонів.

У серпні 2016 проект відбувся в Одесі — вдруге, але в новій версії. Тоді ж в Одесі було записано дебютний альбом проекту під назвою «роздІловІ: Щастя не оминеш». З рецензії: «Путешествие длиной в час с остановками только на самых важных станциях — смерть, жизнь, тоска, восторг, храбрость, отчаяние, радость, ненависть, злоба, нежность, любовь. Честное, бескомпромиссное, кровоточащее слово в объятиях музыки».

Щастя вирішили не оминати. Тур на підтримку альбому розпочали саме з цього містечка на сході. Загалом виступи відбулися тоді у восьми українських містах: Щасті, Станиці Луганській, Старобільську, Харкові, Києві, Івано-Франківську, Тернополі та Львові. Видання альбому та виступи у Щасті і Станиці Луганській сталися завдяки краудфандинговій кампанії, в якій взяли участь 84 доброчинці.

Восени 2017 року «роздІловІ» дещо змінили склад. «Моя лабораторна робота в нашому мультимедійному дослідженні любові завершена,» — підсумував Влад Креймер і вийшов з проекту. Натомість приєдналися музикант-мультиінструменталіст композитор Tomasz Sikora з гурту Karbido (Вроцлав) та VJ Сергій Пілявець/Sergey Glow (Івано-Франківськ).

Перший виступ у такому складі відбувся в жовтні 2017 року в Польщі. Через рік — в жовтні’2018 — нову версію побачили Івано-Франківськ, Хмельницький, Одеса та Дніпро.

ТОМАШ СІКОРА

«роздIловI» дозволяють зупинитися й замислитися — звернути увагу на речі, істотні за своїм значенням і емоціями, важливі, часом сумні, але й обнадійливі. Крім того, що ми зустрічаємося разом, коли граємо «роздIловI», цінним для мене є те, що я можу нарешті перевести подих.

СЕРГІЙ ПІЛЯВЕЦЬ

«роздIловI» — територія нового пограничного поєднання елементів: літератури, музики, звуків, мови, зображення, графіки, світла й тіні, фактури й форми. Щось, що виникає в моменті, неповторне, і таке, що не фіксується, але відчутне й помітне, то чудове, то жахливе, гармонійне й хаотичне.

Кілька років тому «роздІловІ» розпочали експерименти з текстами Сергія Жадана різними мовами. «Поезію важко перекласти, не втративши головного — ритму, інтонацій і пауз. Ми шукаємо нові способи роботи з текстом, використовуючи голос, музику та графіку, що разом допомагають долати мовні кордони,» — йдеться в одному з релізів. Перші спроби вже зроблено — вони існують як відеопоетичні роботи.

В березні’2019 в Києві відбулася зустріч перекладачів, що працюють з текстами Сергія Жадана. Тепер «роздІловІ» відлунюють німецькою, заспокоюють чеською, бентежать італійською й відправляють в нічний політ французькою.

22 травня «роздІловІ» покажуть у Києві на відкритті «Книжкового Арсеналу»

ОЛЯ МИХАЙЛЮК

Хтось любить писати, а хтось закреслювати, хтось грати музику, а хтось — слухати радіо. Всі люблять любити — це і є найважливіше дієслово нашого проекту.