Укр   De  En

КИЇВ ХАРКІВ МІНСЬК ДОНЕЦЬК ВІДЕНЬ

Ідея / візуалізація: Оля Михайлюк

Текст / голос: Сергій Жадан

Музика: Олексій Ворсоба / Влад Креймер

Танець: Андреа Марія Хандлер

 

З чого все почалося? В березні’2012 Сергій Жадан приїхав на запрошення агенції АртПоле до Одеси. Тоді до видання вже готувалися «Вогнепальні й ножові» — Вся правда має лишатись поза віршами, вона не вкладається в літери, розламує рядки й вихолоджує розділові знаки — і в пошуках цієї прихованої тонкої правди Оля Михайлюк почала працювати з проектом, до якого крім Сергія Жадана запросила також музикантів Олексія Ворсобу й Сергія Кравченка з Port Mone.

В золото-осінньому Харкові відбулися перше знайомство й вперше (тихо) прозвучала ідея проекту, що мав поєднати прочитаний автором текст і експериментальний шумовий звукоряд. Окрім загальної ідеї проекту, Олі — звісно, за спільною згодою — належав також відбір текстів. Візуалізація тоді створювалась разом з Тарасом Горалем та vj-групою CUBE — на основі фото і відео Вадима Ількова, Сергія Полежаки, Марії Савоскули. Перша версія проекту, який тоді ще мав назву «Нові розділові», балансувала на межі між медіа-виставою і поетичним перформенсом. Перші покази відбулися в грудні'2012 в Івано-Франківську і Києві.

 

СЕРГІЙ ЖАДАН

Ми спробуємо показати простір між літерами та рядками, спробуємо відчути протяг, який з'являється між розділовими знаками, примушуючи текст повертатися до світла й виходити з темряви. Для нас це велика інтрига — почути дихання тиші, говорячи про любов і забуття, смерть і натхнення, героїв і привидів...

 

Після першого показу була зроблена тривала — майже на півтора роки пауза. Аж поки не виникла ідея створити спеціальну версію проекту «роздlловl» до простору садиби Мсциховського — старовинної вілли неподалік Алчевська. У проект увійшов Влад Креймер, електронний музикант з Донецька, та віденська танцівниця Андреа Марія Хандлер. За задумом Олі Михайлюк, «роздlловl» тепер складали дві частини: перша наповнена Його словами, друга — Її рухами. В травні’2014, коли ситуація на Сході Україні щодня ставала гострішою у садибі Мсциховського біля Алчевська відбувся показ оновленого проекту. Не дивлячись ні на що. Всупереч усьому.

 

ВЛАД КРЕЙМЕР

Проект дихає, живе і змінюється разом з часом, що тече крізь нас — як і любов. Мабуть, цим він і цінний — ріка без початку й кінця, завжди in the middle of nowhere...

ANDREA MARIA HANDLER

Говорячи простими словами, тема нашого проекту — любов. Але що це значить? Любов окрім пишномовності має дуже багато шляхів і форм прояву. Вона приховується за співчуттям, співпереживанням і радістю...

Те, що «роздlловl» змінюються до кожного нового показу — концептуальна необхідність проекту, неповторного як і кожна мить нашого життя. Що з того, що знову доводиться все починати? Восени 2014 року вчергове оновлена версія проекту «роздlловl» була показана в Харкові, Одесі та Києві. В ній взяв участь одеський художник Микола Карабінович, у візуалізації також були використані фрагменти відео Олександра Пролетарського.

 

МИКОЛА КАРАБІНОВИЧ

Для мене це надзвичайно особистий і інтимний проект. Зустріч поезії, танцю, музики і відео — усі найвиразніші засоби для того, щоб розповісти про найголовніше. Звичайно ж, це все про любов. Про те, як вона заповнює і проникає в усі порожнечі життя.

Наступного разу «роздІловІ» зібралися майже через рік, на початку осені 2015 року. Проект був показаний на найбільших літературних фестивалях у Харкові, Чернівцях та Львові. Візуальну частину Оля тепер створює наживо під час показів. Її маніпуляції з пером та різними предметами і речовинами за скляним столом транслюються на великий екран в реальному часі. Цей стик письма, графіки, тактильних відчуттів і новітніх технологій став ще однією дисципліною в дослідженні команди проекту.

З того ж часу «роздІловІ» існують ще й у віртуальному просторі, що додає глядачам терпіння в довгих паузах поміж виступами. rozdilovi.org — лабораторія, яка діє постійно: на сайті з’являються текстові, музичні та візуальні оновлення.

Навесні 2016 року відбувся тур містами, розташованими на межі із зоною АТО. «роздlловl» відвідали Бердянськ, Маріуполь, Краматорськ, Слов’янськ, Бахмут і Сєвєродонецьк, а завершилася подорож виступом у київському планетарії. Протягом туру «роздlловl» продовжували видозмінюватися, і в Києві були презентовані три нові композиції, створені під час поїздки до Азовського моря.

У серпні 2016 проект відбувся в Одесі — вдруге, але в новій версії. З відгуків: «Всё стало жестче, и парадокс! — одновременно все стало лиричнее, мягче и доступнее. Появилась глубина — потому что ушло все лишнее. «роздІловІ»… смотрели жители небольших городов, которые совсем недалеко от войны. Мне кажется, этот проект помогает людям жить. Наверное, именно тогда «роздІловІ» выкристаллизовались именно в то, что мы увидели в Одессе. Мне кажется, что теперь они начинают перерастать во что-то большее — сильнодействующее лекарство от душевной черствости или от посттравматического синдрома».

Тоді ж в Одесі було відбувся студійний запис, що згодом оформився у дебютний альбом проекту під назвою «роздІловІ: Щастя не оминеш». З рецензії: «Путешествие длиной в час с остановками только на самых важных станциях — смерть, жизнь, тоска, восторг, храбрость, отчаяние, радость, ненависть, злоба, нежность, любовь. Честное, бескомпромиссное, кровоточащее слово в объятиях музыки».

В рамках туру на підтримку альбому відбулися покази «роздІлових» у восьми українських містах: Щасті, Станиці Луганській, Старобільську, Харкові, Києві, Івано-Франківську, Тернополі та Львові. Видання альбому та виступи у Щасті і Станиці Луганській сталися завдяки краудфандинговій кампанії, в якій взяли участь 84 доброчинці.

ОЛЕКСІЙ ВОРСОБА

Мета наша дуже непроста — розповісти історію… про те, як з дня на день в ледве вловимих відлуннях повсякденного світу бачити й відчувати присутність свого єдиного, єдиної. «роздlловl» присвячені, на мій погляд, саме відсутності меж і кордонів.

ОЛЯ МИХАЙЛЮК

Хтось любить писати, а хтось закреслювати, хтось грати музику, а хтось — слухати радіо. Всі люблять любити — це і є найважливіше дієслово нашого проекту.